Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

       

                  Morčata – Plemeno Lunkárye

Lunkarya  - švédské ovečky (beránci)

Co se stalo z dobrého starého krátkosrstého plemene morčete? Stále existuje, akorát srst se vyskytuje v jiných variantách délky,  víření a svinutí.Nejmladší rasou morčete je Lunkarya, je rozšířená  s hladkou, krátkou srstí.

Všechno začalo, jak už je známo, Adamem.  Nebo lépe řečeno „Princem Adamem“.  Tak totiž nazvyly svého samce dvě švédské chovatelky morčat a majitelky zverimexu. Tento sameček měl velmi ojedinělou srst. Princ Adam seděl uprostřed vrhu morčat plemene Roseta, které bylo nabídnuto těmto dvěma chovatelkám ke koupi. Hned se jim sameček zalíbil. Měl zcela odlišnou srst, než bylo zvyklé u tehdy známých plemen. Ne tak měkká, ne tak prstýnkovaná, nýbrž hrubá a divoce odstávající. Chovatelská zvědavost byla probuzena.

Byla objevena nová rasa

„Už opět další plemeno s dlouhou srstí!“ nadávají ochranáři zvířat. Zastávají totiž názor, že čím delší chlupy morče má, tím hůř se dokáže samo udržovat v čistotě.

Ale pro chovatele je to velká radost a výzva, objevit novou rasu a pomoci k jejímu vzniku.

Nový kadeřavý „gen Adama“  způsobil  vznik  tvrdé, silné srsti v protikladu k té známé, dědičné.

V porovnání s recesivní dědičnou Merino- nebo Texel srstí je srst Lunkarya značně méně náročná na péči. Jemná kadeřavá srst plstnatí rychleji než pevná „ovčí“ srst Lunkarya.

Pročesání jednou za týden stačí, vědí chovatelé jako Sabina Huth z oblasti Mnichova. Dostala tato chovná zvířata od rodiny Langstädtler, která přivezla první Lunkarye ze Švédksa do Německa.

Carmen a Iris Langstädtler potvrzují: „Jelikož je srst velmi tvrdá, pohybují se jednotlivé chlupy mezi sebou méně a proto neplstnatí. Tím, že chlupy odstávají, nenachytá se na ně tolik nečistot.“ Ideální pro začátečníky, shodují se oba.  Pro přátele morčat, kteří nechtějí vystavovat, přesto doporučujeme srst ostříhat na krátko.

Charakteristicky se ukazují tato„vlněná klubíčka“ jako velmi zvědavá a přátelská, také odvážná, což je pro morčata velmi atypické, s „vnitřním klidem“.

Lundqvist – malé ovečky

Po jejich objevení ve Švédsku roku 1986 byly Lunkarye nejdříve pojmenovány jako dominantní „Rex-Peruaner“, neboť lokýnky (prstýnky v srsti) nejlépe vznikaly spářením s peruánskými morčaty (měla dlouhou, rovnou srst s divokou kšticí). Neboť toto pojmenování nebylo příliš vkusné a bylo kromě toho i dlouhé a nepraktické (Lundqvist), vymyslely Annica a Monica název Lunkarya.  S důrazem na „Y“, které se čte jako dlouhé „i“. Lunkarya má také svůj význam.  Toto pojmenování vzniklo z přezdívek objevitelky:   Monica Lundqvist Lunka + z pojmenování švédkého ovčího plemene: Rya.

Velmi vhodné,  pravda že?

Curly

Krátkostrstá forma Lunkarye se nazývá Curly. Rovněž se vyznačuje speciálními lokýnkami a pochází ze Švédska.  Pro lajky je plemeno Curly lehce zaměnitelné se známým Rexem nebo Teddy morčátky.

Jednotlivá zvířata vypadají velmi odlišně.

Minipli

Nejnovější objev rodiny Langstädtlerů a také uznávané je plemeno Minipli. Barvou a formou lokýnek vybízí chovatelky ke genové kombinaci.  Minipli vzniklo z rasy Alpaka (dlouhosrstá, kadeřavá) a Lunkarya.

 

 

 

 
TOPlist